NM’de İŞ ORTAKLARINIZIN MÜŞTERİ TİPLERİNİ TAHLİL ETMEK Altın Aslan Mevlüt Eren

NM’de İŞ ORTAKLARINIZIN MÜŞTERİ TİPLERİNİ TAHLİL ETMEK VE ONLARA NASIL DAVRANACAĞINIZI BİLMEK ÇOK AMA ÇOK İŞİNİZE YARAR

🎗Her şeyden önce NM de satış demek faydalarını değişimidir. İyi bir satıcı müşterisine, adayına fayda sağlamaya odaklıdır. Bununla beraber çok ince detay ve faktörler bir iş sunumunu olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırabilir. Bir iş  sunumunun olumlu bir şekilde sonuçlanması için bütün etkenleri bilmeli ve düşünmeli. İşte bu en etkenlerden bir tanesi de sunum yaptığınız müşteri tiplerini tanımak ve onlara nasıl davranacağınızı bilmektir.

🎗Muhtemel müşteri tipleri ve gösterilmesi gereken davranışlar:

🎗1-Sabırsız ve aceleci: Ayrıntılara girmeden temel noktaları anlatarak tekrar tekrar aynı şeyleri söylememek en önemli tavırdır.

🎗2-Sinirli saldırgan: Dikkate dinlemek varsa hatanızı kabul etmek en önemli tavırdır. 

🎗3-Ukala: Her söylediniz cümleye yorum yapan işinizi öğretmeye çalışan bu müşterilere karşı duygu ve düşüncelerinden dolayı teşekkür ederek evet şeklinde başlayan olumlu cümlelerle işin doğrusunu anlatmak en önemli tavırdır.

🎗4-Geveze: İlgisiz konuşmalarda konuyu dağıtan ve iş görüşmesini sohbete çevirmek isteyen bu müşterilere karşı çok soru sormadan kısa cevaplar ile konuyu iş görüşmesine kaydırmak en önemli tavırdır. 

🎗5-Sempatik: Cana yakın nazik ve sorun çıkarmayan müşterilerdır. Güler yüzünüzü eksik etmeden yardımcı olabileceğiniz başka konular olup olmadığını sormanız en önemli tavırdır.

🎗6-İnatçı: Hak verir görünür ama kendi fikrinde ısrarcıdır. Asla diretmemeli haklı ve samimi iltifatlar ederek güvenini kazanmak önemlidir.

🎗7-Kendini beğenmiş: Kendisinden başka kimseyi beğenmez bilgisizlik direnmelerinin gerçek sebebidir. Fikrini sormalı ve kendini önemli hissettirmeli.

🎗8-Mahcup: Utangaç ve sıkılgandır soğuk ve kimliksiz davranır sorularını utanarak çekinerek dile getirir.Terimler ve jargonlar kullanmamak alçak sesle İncitmeden sorgulamadan konuşmak önemlidir.

🎗9-Uyanık:Satış yapan kişinin açıklarının yakalamaya çalışarak hatalarını bulmaya çalışır ve satışı ucuza getirmeye çalışır.Kararlı durmak gereksiz soruları görmezden gelerek çelişkili davranmamak en önemli tavırdır.

🎗10-Bilinçli: NM piyasasını bilir, ne istediğini bilir başka fikirlerle ilgilenmez. Bilinçli olduğunu vurgulamak ve bilmediği detayları aktarmak önemlidir.

🎗11-Karasız: Kolay karar veremez kararsızlığının sebebi korkaklık bilgisizlik şüphedir. Kendi kararları konusunda kararsızdır rahat değildir. İşimizle ilgili seçenekleri yavaş yavaş azaltmak ve sıkıştırmamak önemlidir.

🎗Sonuç: Muhtemel bu aday profillerini ve karakterlerini bilmeniz sizleri daha sabırlı, daha anlayışlı yapar ve adayınıza nasıl yaklaşacağınızı tespit etmiş olursunuz. Bu sayede muhatapınıza uygun olarak onun satın alma stiline göre yapacağınız bir sunum, göstereceğiniz davranış ve tutum sizleri sunumlarda ciddi rahatlatacaktır. Başarılar diliyorum.

Yorum bırakın