NM’de ADAY TAKİBİ NASIL YAPILIR? Altın Aslan Mevlüt EREN

📍Futbol topuna ayağımızla vurduğunuzda, vurduğunuz noktada ayağınızı durdurursanız top ileriye gitmez topa vurduktan sonra ayağınız vurduğunuz noktada takip ederek bir kavis çizmeli ki top ileriye gitsin takip de bunun gibidir. İyi bir Networker da, vurduğu noktadan sonra yani sunum sonrası takibini yapandır. 

📍Network Marketing de en önemli nokta takiptir. Takip mutlaka üst sponsor veya liderler ile beraber yapılmalı destek alınmalıdır. Bu size güç verecektir. İşten soğumanıza engel olacaktır. Ve sorulacak onlarca soruya cevap vermenizi güçlendirecektir. İşinizi ve sisteminizi itham edenleri bir kağıt kalem vererek, rica etsem bu konuda beni aydınlatabilir misin deyin. 100 de 99 kimse bir şey yazamayacaktır. Muhtemelen etrafından duyduğu kulak dolgunluğu bilgilerdir.

📍 İşinizle iftar edin ve çok ince bir hat üzerinde yani güven ve kibir arasında orta yolda yürüyün, duruşunuz özgüveniniz çok önemli ama bu kesinlikle kibre kaçmamalı. İtirazlara cevap vermede çok önemli 3 kelime vardır Bunlar:(Feel,

Felt,found-hissederim,hissettim,buldum). Örneğin: Bu kadar büyük paralar kazanmak imkansız inanmıyorum. Bir savunma mekanizması geliştirerek onunla demogojiye girmeyin. Söylemeniz gereken şudur: Ahmet Bey sizin bu duygunuzu çok iyi anlıyorum(hissederim) çok güzel bir soru bende böyle hissetmiştim(hissettim) ve düşünmüştüm ama sonra şunu buldum(buldum). Eğer ona karşı durur ve sorularınızla gererseniz cevaplarınızı kabul etmez.O kadar rahat bırakın ki cevaplarınızı kabul etsin. 

📍Takipte en önemli noktalardan bir tanesi takibi adayın ailesi ile beraber yapmaktır. Çünkü yalnız başına karar veremez. İnsanların yüzde doksanı hayır diyemeyeceklerinden dolayı bahanelerini söylerler. Onlar kendi kafalarında yok derler ama sizlere bahanelerini söylerler. Paraların gerçek olduğunu gerçekten kazanılabileceğini söylediğinizde de gerçekten böyle bir şirket var mı bizi aldatmadıklarından nerden emin olalım, sisteme herkes girdikten sonra ne olacak gibi onlarca sorular sorarlar Bu gayet doğaldır. Aslında hayır demek istiyorlar ama bunu  bahaneleştirerek söylüyorlar. Onun yanında oturayım ve bütün sorularına cevap vereyim de sisteme girsin diye düşünmeyin. Onu bırakabilirsiniz Çünkü o zaten yok demek istiyor. Onlar size veya şirkete değil kendilerine hayır diyorlar. Kendilerine hayır diyorlar Çünkü başarısız olmaktan korkuyorlar. 

📍Mazeretlere, sorulara sorularla cevap vermek en iyi yöntemdir. Bu iş dolandırıcılık vb diyebilirler. Kağıdı kalemi verin, bana bunun dolandırıcılık olduğunu anlatabilir misin deyin. Param yok diyebilir. Ben de böyle düşünmüştüm, ama çocuklarım ve geleceğimin inşası için onlara iyi bir gelecek hazırlama adına kendi işimi kurmak için bunun çok bir para olmadığını gördüm. 

📍Takip neden önemlidir. Çünkü adayınızın sunum sonrası evet veya hayır demez. Evet veya hayır’ı takip sürecinde söyler.

[03.01.2019 18:12] DAD: 📍Takip Eğitimi 2📍

📍Unutmayın takip kesinlikle şu değildir: İnsanların peşini bırakmamak, sürekli aramak, mesaj göndermek, sürekli dürtmek değildir. İnsanlar buna gıcık olurlar, uyuz olurlar. Sakın böyle bir pozisyona düşmeyin. Işinizin ve kendinizin prestijini kaybedersiniz. En önemli mesele sunumu sonrası takip için tekrar randevu almatır, bu da şöyle olmalıdır: Ahmetciğim aksi bir durum olmazsa, bir dahaki görüşmemiz (veya seansımız. Unutmayın bir çok iş veya tedavi tek seansta olmaz)ne zaman prensipte de olsa bir tarih ve saatte anlaşalım. Önerebileceğin bir tarih var mı? 

📍Ana prensip şu: Doğallığını ve samimiyetinizi hiçbir zaman yitirmeyin. Network Marketing de en önemli şey iletişim becerisi kazanmaktır ve bunun için en önemli olan da doğal olmaktır. Yapmacıklığı insanlar hemen fark ederler, mutlaka doğal olun. Yeni bir kimliğe bürünmeye çalışmayın. Herzamanki Ayşe, herzamanki Ahmet olun.Doğallıktaki ölçü; karşı tarafa karşı saygısız olabilecek konum, giyinme ve konuşma durumuna düşmemektir. Örneğin bir mazeret ve yoğunluk öne sürdü.

Bugünlerde çok yoğunum bir hafta sonra görüşelim dedi.Cevap şu olmalı: Bir hafta sonra çarşamba günü seni arasam seninle tekrar temas sağlasam, yoğunluğunu atlatmıl olursun değil mi? Bu insanların ajandasına saygı duymaktır unutmayın insanların ajandasına saygı duyarsanız insanları sizi severler, unutmayın insanlar sevdiği kişilerle çalışmak isterler. Hayır olmaz, çok geç, bir hafta bekleyemem mutlaka görüşmeliyiz, bu iş daha önemli diyerek pres yapan konumuna düşmeyin itici olursunuz. Bu aşamada ona işinizden ve ürünlerinizden bahsetmeyin sadece insani ilişkiler çerçevesinde diyalog ve samimiyetinizi artırmaya bakın. 

📍Püf nokta: Mümkünse randevu almak, değilse doğallık içerisinde insanların ajandasına saygı göstererek randevu alma ve randevu aldığınız saat ve tarihte mutlaka aramalı. Söz aldığınız tarih ve saatte ararsanız veya ziyaret ederseniz şu duygu’ya kapılacaktır emin olabilirsiniz. Vay be adam bana bir hafta sonra arayacağını söyledi ve söylediği tarihte aradı. Siz o insanı kazandınız bile. 📍📍📍Yönetenler ve yönetilenler arasındaki en büyük temel farklardan bir tanesi yönetenlerin bir ajandayı yönetmesi ve ajanda, plan, program çerçevesinde çalışmasıdır. Yani bir takvim disiplinine sahip olmalarıdır. Bu prensipleri kullanırsanız insanlar telefonunuzu açar yoksa sizden kaçarlar, sizden kaçmaz, takipleriniz neticeye ulaşır.

📍Takip Eğitimi 3📍

Takip nedir: Sunumla başlayıp kayıt veya satış gerçekleşene kadar geçen zamandır. Kişilerle başladığımız sunum sonrasında sonuca ulaşabilmek için takibe ihtiyaç vardır. Bu süreçte adayımızın kafasındaki şüphe ve sorulara tatmin edinceye kadar cevap vermek gerekir. Sunum bittikten sonra kişinin kaygıları varsa artık takip süreci başlar. Bu süreç 1. 2. 3. 4. 5. temasa kadar belki de daha sonrasına kadar devam edebilir.(1.Temas %1, 2.%2, 3.%3, 4.%4, 5.%85 dir.) 📍Hayırların şimdilik olduğunu unutmayın. Muhataplarımız bilgi eksikliğinden veya işimizi tam olarak anlamadıklarından dolayı hayır demeleri gayet normaldir. Adayımızın hayır demesi şu demektir. Şimdilik hayır diyorum ama kaygılarımı ve şüphelerimi giderirsen bu evet olabilir. Unutmayın takipte ki amaç adayınızı mat etmek değil sadece kaygılarını gidermektir. Kişiyi tatmin etmek sorularına cevap vermek ve adayımızı problemlerin çözümü noktasına yönlendirmektir.

📍İlk takip sonrası hayır derse, bir sonraki güne randevu almalı ve sponsor desteğini alarak tekrar görüşmeli. Takip sadece bir araya gelmek ile yapılmaz göndereceğiniz bir video, çağıracağız bir seminer, bir eğitim v.b hepsi takip kapsamındadır.

📍Takip nasıl yapılır:

En önemli şey samimi, dürüst ve içten olmaktır. Duruşunuz en iyi takiptir. İnsanlar sizin duruşunuzu ve inancınızı satın alacaktır. Adayınızın bilmediği Network Marketing’e ait terimler kullanmayınız.(Sponsor hattı, binary, unilevel vb) Adayınızın motivasyon etkenlerini çok iyi bilmelisiniz kaygılarını ve sorularını çok iyi çalışıp hazırlanarak bir dahaki görüşme de tatmin edici şekilde cevaplamalısınız. Kendisine değer verdiğinizi ve sorularını önemsediğinizi göstermiş olursunuz. Bunların sonucunda da kendinizi geliştirmiş olursunuz. Asla kaybetmem ya kazanırım yada öğrenirim. Adayınızın neden size katılması gerektiği ile ilgili en az 10 tane neden yazmalı ve anlatmalısınız

📍Takip nasıl yapılmaz

Ayak üstü yapılmaz, mesaj veya yazışma  yolu ile yapılmaz. Aynı ilde iseniz yüz yüze değilseniz telefonla konuşarak yapılır. Fakat en doğrusu özellikle İlk takip görüşmesi bir araya gelerek yüz yüze yapılmalıdır. Takip vaat vererek yapılmaz. Hiçbir adayınıza kuru vaat vermeyiniz. Bu sizin prestijinizi sarsar. Sadece bu işin avantajlarını ve kazançlarını anlatınız. Vereceğiniz tek vaat ürünü kullanıp bu işi yaptığı sürece kendisini sürekli destekleyeceğinizi ve yanında olacağınızı söylemektir. İşinizi abartarak diğer işleri kötüleyerek anlatmayınız. Savunma mekanizmasına başvuraracağı konuşmalar yapmayınız. Asla yalan söylemeyiniz, varsa kazancınızı doğru şekilde söyleyin.

📍Takip sadece 44 dolar veya 100 dolar kazanmak satış yapmak için yapılmaz. Kendinize şu soruyu sorun: Takip öncesi benim bu satışı yapmam benim için mi iyi yoksa adayım için mi iyi. Eğer cevabınız sadece sizin için ise bu doğru bir Network er cevabı değildir. Amaç karşıdaki adayınızın hayatını değiştirmek, ona fayda sağlamak duygusu olmalı. Onun bu ürünleri kullanarak ve bu işe girerek nasıl hayatının değişeceğine odaklanın. Unutmayın siz değil önemli olan karşı taraf, Bu duygu ile takip yapılmalı. Yoksa adayınızın sensörleri bunu hisseder ve kaçar. Yoksa o kendisini avlanmaya çalışılan üzerinde lazer ışığı olan bir ev gibi hisseder. Unutmayın takibi ileride kuracağınız kocaman bir ekibin temel taşları olan ve ömür boyu ticaret yapacağınız bir kişiye yapıyorsunuz. Unutmayın takip yapacağınız kişi kuracağınız organizasyonun en başarılı liderlerinden bir tanesi olabilir. Unutmayın takibinizi hedeflerinizi gerçekleştirmek için yapıyorsunuz. Biz takibi adayımızın hayatına dokunarak hayatını değiştirmek için yapıyoruz.

📍Takip Eğitimi 4📍

En büyük hazine takipdedir. Network Marketing de sunumlar onlarca heyecanlanan ve sonra takip edilmediğinden dolayı heyecanları sönen insanlarla doludur. İnsanları kaybetmemek için doğru takip etmek zorundayız.

📍En önemli ve ilk hamle Eğer adayınız hayır veya düşüneyim demişse kişi  masadan kalkmadan önce,  mutlaka tekrar randevu günü ve saatini netleştirmelisiniz ve bu en geç 72 saat içinde mutlaka olmalı. Burada da adayımız ile “ya ya da” “yoksa” tekniği ile Çarşamba  mı yoksa Perşembe günü mü senin için uygun diyerek randevu almalı. Randevu alamadıysanız Perşembe günü seni şu saate arayacağım deyip ayrılmalı. Bunu yaptığınızda adayınızı söylediğiniz gün aradığınız zaman ısrarcı olan konuma düşmezsiniz. Çünkü söylediğinizi yapmış oluyorsunuz. Sakın telefonu açmıyorsa tekrar tekrar  aramayın ve Aynen şu mesajı yazın: Ahmetciğim Perşembe günü 19′ da seni arayacağımı söylemiştim. Anladığım kadarıyla müsait değilsin, Cuma günü saat 15’te arayacağım. Bunu söyleyince ısrarcı olmadım, işimin ve kendimin prestijini korumuş oldum. Sadece ona söz verdim ve verdiğim sözü yerine getirdim. Cuma günü içinde tekrar söz verdim ve sözümü yerine getireceğim. Bu durumda ben ısrarcı olmuyorum profesyonel bir tavır sergilemiş oluyorum. Cuma günü aradığınızda telefonu açmama ihtimali çok azdır. Eğer sözleştiğiniz iki günde telefonunuzu açmamışsa Israr etmeyin, zaten işiniz de beraber çalışacağınız doğru insan olup olmadığını da test etmiş ve anlamış oldunuz. Telefonu açtığında kesinlikle yapacağınız şey ne yaptın, ne düşündün, beğendin mi gibi sorular sormak değil, bir daha ki yüz yüze randevu, yer ve saatini kesinleştirmek tir. Yine işinizin prestiji açısından, ben de çok yoğunum takvimimi dolduruyorum pazartesi mi yoksa salı mı müsaitsin demeli. Önemli konular var sana göstermem gereken belgeler ve videolar var demeli. Unutmayın bir defa iletişimde %90 kimse evet demez. Hayır demesi bunun sonsuza kadar hayır olduğu anlamına gelmez.Takibe devam.

3 thoughts on “NM’de ADAY TAKİBİ NASIL YAPILIR? Altın Aslan Mevlüt EREN”

Yorum bırakın