NETWORK MARKETİNG CAİZ MİDİR? Altın Aslan Mevlüt EREN

🎗İDDİA 1: Sistemde yer alanların elde ettiği kazanç, ağırlıklı olarak sisteme yeni kişiler kazandırılması ve bu sayede oluşan komisyon, prim, teşvik, ödül ve benzeri isimler altında nitelendirilen menfaatlerin dağıtılması üzerine kurulmamalıdır. Dolayısıyla sistemin, yeni kişiler kazandırmayı değil mal veya hizmetlerin satışını esas alması gerekir. Ayrıca satılan bu mal veya hizmetlerin dini açıdan meşru olması gerekir.

🎗CEVAP 1: Tiens de sisteme yeni üye kazandırıldığı için komisyon, pirim, teşvik ve ödül alınmaz. Verilen komisyon üyenin almış olduğu üründen dolayı yani satın alınan bir mala vesile olunmasından dolayıdır. Herhangi bir kimsenin markete gidip bir miktar ürün alması gibi kişi Tiens den ürün alır. Hatta  isteyen herkes bir distribütörden tek bir tane bile ürün alabilir. Ama Tiens’e bayi olmak, onun lisansını almak, bayilik verme yetkilerine sahip olmak ve organizasyon kurmak isteyenler elbette bütün klasik ticaretteki bayilikler gibi bir miktar ürün almalıdır. Çünkü şirketin bu bayilikleri takibi ve dijital işleyişi ofis ve kira giderleri ve kayıt işlemleri bir ürün için elbette yapılamaz. Bugün ulusal hangi mağazaya giderseniz gidin kayda değer bir miktar ürün aldığınızda hemen sizin telefon numaranızı ve bilgilerinizi alırlar, sistemlerine kayıt yapmak isterler. Yani Tiens’deki bayilik esnasındaki kayıt işlemi satın alınan maldan dolayıdır, yapılan kayıt, gönüllü müşteri ve organizasyon topluluğunun takibi içindir. Verilen pirim satın alınan üründen dolayıdır, kişi kaydedildiği için para alınmaz, prim ödenmez.

🎗İDDİA 2: Sisteme dâhil olmak isteyenlerden işe başlamaları ya da başladıktan sonra sistemde kalabilmeleri için veya daha sonradan herhangi bir gerekçeyle karşılıksız bir ücret talep edilmemelidir. Bu meyanda organizasyonun normal hizmet giderleri dışında herhangi bir isim altında bir bedel alınmamalıdır.

🎗CEVAP 2: Tiens’de distribütörlerin sistemde kalabilmeleri için herhangi bir ücret talep edilmez.İsteyen istediği zaman ayrılabilir, böyle bir zorunluluk yoktur.

🎗İDDİA 3: Üyenin, firmadan mal / hizmet alabilmesi için yeni üye bulma zorunluluğu olmamalıdır.

🎗CEVAP 3: Tiens’de ürün veya hizmet alabilmek için yeni üye bulma zorunluluğu yoktur. Bayi olarak kalmak isteyen herkes yılda sadece bir tane bile ürün alarak bayilik sisteminde devam edebilir. Bir okula kayıt yaptıran ama hiç okula gitmeyen, bir kamu kurumunda işe başlayan ama hiç gitmeyen kimsenin elbette işi devam etmez. Tiens’ de de bayilik sistemi buna benzer, şirket yılda bir ürün ile bile aktif olmayan bir distribütöre, elbetteki sunucularında, işletim sisteminde yer verip masraf etmek istemez. Şayey kişi bayi olmak istemiyorsa istediği herhangi bir Tiens distribütöründen, istediği zaman ve istediği kadar ürün alabilir.

🎗İDDİA 4: Sisteme dâhil olan katılımcının bizzat kazandırdığı yeni üyeler sebebiyle bir prim alması caizdir. Ancak kazandırılan üyenin daha sonradan yaptığı satışlardan ve onun da getirdiği yeni üyeler ile onların yaptığı satışlardan, herhangi bir emek veya üstlenilen risk olmaksızın prim almak ise caiz değildir.

🎗CEVAP 4: Bu maddededeki açıklama kesinlikle çelişkilerle doludur ve network marketing’in bilinmediği çok açıktır. Tiens de (ve bütün doğru NM firmalarında) yeni üyelerden pirim almak kolaydır ve bunu adı sponsorluk bonusudur. Ama asıl zor olan, emek isteyen, eğitimler ve liderler yetiştirme ile kazanılabilecek prim ise, organizasyon bonusudur ve zayıf koldan verilir. Çünkü şirket, işe alınan her bireyin sponsorları tarafından desteklenmesini sağlamak ister, akıp giden bir koldan dolayı ödeme yapmaz. Yani organizasyon bonusunu almak sponsorluk bonusunu almaktan çok ama çok daha zordur, en çok  emeğin yapıldığı alan burasıdır.

Sultan Örüklü / 8 yıldız, [17.05.21 10:48]

[Forwarded from Mevlüt Eren Maraş Tiens]

Dolayısıyla network marketing kazanç planını bilmeden, emeği bilmeden eğitim, akademi, grup toplantıları, danışmanlık, il dışı ziyaretleri gibi çok büyük emekler neticesinde ancak kazanılan organizasyon bonusuna uygun değil deyip, sponsorluk bonusuna uygundur demek çelişkilerle doludur ve sistemin bilinmediği gayet açıktır.

🎗İDDİA 5: Üye istediği zaman sistemden herhangi bir cezaî şarta muhatap olmadan ayrılabilmelidir. Fakat üyenin ayrılmasının, baştaki taahhütleri dolayısıyla ilgili firmanın gerçek bir zarara uğramasına sebep olması haline münhasır olmak üzere cezaî şart koşulabilir.

🎗CEVAP 5: Tiens de üyeler istediği zaman sistemden ayrılır herhangi bir ceza yoktur hatta ayrılıyorum demesine bile gerek yoktur ister yapar ister yapmaz.

1 thought on “NETWORK MARKETİNG CAİZ MİDİR? Altın Aslan Mevlüt EREN”

Yorum bırakın