KİTOSAN

Kitosan kırmızı kabuklu deniz hayvanlarının (karides,yengeç, vb.) kabuklarından elde edilen doğal bir liftir. Mide de adeta bir “yağ süngeri” işlevi görür. Bu tabirin nedeni kendi ağırlının bir kaç kat fazlası kadar yağ bağlama kapasitesine sahip olmasıdır. Aynı zamanda vücuttaki ağır metalleri de (kurşun, civa vb.) absorbe ederek (emerek) atılmasını sağlar.

Yağ moleküllerini yakalayarak sindirim sistem dışına atabilme özelliğinden dolayı dünya genelinde yaygın olarak kullanılan zayıflamaya ve kolestrolü düşürmeye yardımcı bir besin desteğidir. Diyetle aldığımız yağları kan dolaşımına geçmeden, basen, bel gibi bölgelerde birikmeden bağlanmasını ve vücuttan atılmasına destek sağlar.

Kitosan sadece zayıflamanızda yardımcı olmakla kalmaz, aşırı yağın getirdiği kardiyovasküler (kalp damar tıkanıklığı) hasarların azalmasına da yardımcı olur. Bunun sonucu olarak kandaki, kolestrol, ve trigliserit seviyelerinde düşüş meydana gelir.

Ayrıca safra asitlerini de bağlayabildiğinden iyi kolestrol (HDL)’ün artmasına, kötü kolestrol (LDL)’ün azalmasına destek sağlar. Çünkü vücut safra asidi yapmak için LDL’yi kullanır, LDL miktarı dolaylı yoldan azalmış olur.

Faydaları;

 • Vücudun ağır metallerden, serbest radikallerden (hastalık yapıcı bileşenler) ve çeşitli zararlı maddelerden temizlenmesinde rol alır. Kanser ve tümör tedavisinde kullanılır.
 • Vücutta alkali asit seviyesini dengeleyerek bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • İnsülin hormonun artışını sağlayarak şeker hastalığının tedavisinde kullanılır.
 • Damar içi yağları erittiği için kolesterol hastalıklarının tedavisinde ve karaciğer fonksiyonlarının yükseltilmesinde kullanılır.
 • Yara ve yanık tedavisinde etkilidir.
 • Bağırsak fonksiyonlarını düzelterek basur, hemoroit ve kabızlık tedavisinde kullanılır.
 • Safra asidini emdiği için mide hastalıklarının azalmasına neden olur.
 • Bakteri ve benzeri organizmaların üremesine engel olduğu için Japonya’da ameliyat ipliği olarak kullanılır.
 • Sigara ve alkol bağımlılığını azaltır.

NOT: Kitosanı  cilt temizliğinde kullanabilirsiniz. Yarım fincan ılık su, 2 damla limon ve 1 kapsül kitosanla  karışım elde edilir. Pamuk yardımıyla cilt bu karışımla silinir.

Nasıl Kullanılır;

 • Gece yatmadan önce yada sabah aç karna 1-2 kapsül alın.
 •  Kilo kontrolü için, kapsüllerin yemekten 45 dakika önce sıcak-bol su ile alınması gerekir.
 • Başka gıda takviyeleri veya ilaçlarla beraber alınmamasında fayda var. Arada en az 1 saat olsa iyi olur.
 • Kimlere vermeyelim:
 • Hamile-emzikli kadınlarda ve organ nakli olanlarda doktorlarına danışarak kullanılmalıdır.
 • Çift Selüloz ile birlikte kullanılmamalıdır.
 • Deniz ürünlerine alerjisi olanlar kullanmamalı
 • Diğer ilaçlarla birlikte kullanımına dikkat edilmeli. (Örnek:Kan Sulandırıcı) 
 •  Kitosan kullanırken kabızlık gibi bir problem yaşanırsa; yarım bardak ılık suya ½ çay kaşığı karbonat eklenerek tüketilmeli. Eğer ishal problemi yaşanırsa; yarım bardak ılık suya 2 yemek kaşığı sirke eklenerek tüketilmeli.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

KİTOSAN EĞİTİM NOTLARI

 • Tiens in 3 ürünü insan vücudunun koruyucusu olarak bilinir. Sağlıklı olmak için hergün 

1-Kalsiyum (hücreyi besler)

2-Kordiseps mantarı (bağışıklığı; organ fonksiyonları  arttırır)

3-Kitosan (anti-toksin kralı)

 • Wang Yumei hanım kendisi 20 yıldır bu üçlüyü kullanmaktadır:

-Sabah kahvaltıdan sonra kalsiyum,

-30 dakika sonra kordiseps ve

-Yatarken kitosan

Kitosan nasıl bulunmuş? Kitosan ın Hikayesi:

Kitosan  Japonya da keşfedilmiştir. Japonya da deniz ürünleri çok fazla tüketilmektedir. Kıyıya vuran kırmızı yengeçlerden dolayı kırmızı deniz bile denir Japonya kıyılarına. Deniz kenarında biriken kırmızı yengeçlerin  ne olacağı düşünülürken devlet,  bilim adamlarının bu kabukları incelemesini ister. Bilim adamları önce bol miktarda kalsiyum olduğunu keşfetmişler ; her yerde kalsiyum var deyip bunu es geçmişler. Araştırmalar devam ederken bol miktarda protein olduğunu tespit etmişler; o da her yerde var deyip bu konuyu da önemsememişler. Daha sonra 3. Önemli içerik olarak hayvansal lif e rastlamışlar. Önce sebze ve meyvelerde de lif var dedilerse de bir bilim adamı , kırmızı yengeç kabuğunda niye bu kadar lif var diye ısrarla araştırmasını devam ettirmiş. Bu tür lifin doğada hiçbir yerde olmadığını keşfetmiş. Bu lifi ve ait bilgileri incelemeleri için WHO ya göndermiş.  

WHO yaptığı incelemeler sonunda  Kitosan’ı Allah’ın insan sağlığına sunduğu en büyük hediyelerden biri diye tanımlamış.  KİTOSAN ın bilimsel adı KİTİN LİFİ dir.1998 yılında Tiens firması Kitosan’ın patentini satın almış ve eşsiz ürünleri arasına katmıştır. 

Kitosan nedir?

Kabuklu deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan bir maddedir. İnsan vücudunda olması gereken 6. Hayati unsurdur. Hayvan selülozudur. 1950larda hızla artan dünya nüfusu yiyecek sıkıntısına sebep olmuştur. Tarımda kimyasal gübreler ve böcek ilaçlama başlamıştır.  Normalde böceklerde bulunan kitin lifi fotosentezle toprağa geçmekteydi. Bu kimyasal işlemler doğada bulunan kitin maddesini yok etmiştir.  1980 lerde artık insanlar doğal olarak kitin lifi bulamamışlardır. İlk olarak gübre arazideki kitini yok etti, sonra ilaçlar insanların kitosan besin zincirini bloke etti. Japon bilim adamları kitosan ın koruyucu yönünü keşfetmişler: eskiden çok dayanıklı olan sebze ve meyveler şimdilerde kitosan eksikliğinden çok çabuk bozuluyor. Gıdaların eski tadı da bu yüzden yok. Kitosan eksikliği hücre aktivasyonunu düşürür. 21. yüzyıl hastalıkları dediğimiz hastalıklar kitosan eksikliğinden dolayı ortaya çıkmaya başlamıştır:

1-Kalp beyin ve damar hastalıkları

2-Tümör

 3-Diyabet

 4-Bağışıklık sisteminin zayıflaması

5-Fizyolojik sağlık sorunları

WHO 21. Yüzyıl insanının kitosan almasının zorunlu olduğunu ifade etmektedir. Kitosan diğer takviye edici gıdalar gibi tercihe bağlı değildir. Herkes tarafından alınması gerekir.

Kitosan ın Özellikleri:

 1. İnsan  vücudundaki enzimler tarafından kolay parçalanabilir ve emilir.
 2. Biyolojik dünyadaki tek pozitif elektriği emebilen katyonik gruptur.
 3. İnsan hücreleri ile iyi bir yakınlığa sahiptir. 
 4. Kitosan pozitif elektrik yüklü olduğundan negatif yükleri kendine çeker. Kanser hücreleri, yağ hücreleri vb. negatif elektron yüklüdür. Kitosan pozitif yüklü olduğundan bunları kendine çeker.  
 5. İshal olan kişi 10 tane Kitosan alırsa 10 dakikada ishalı durur. Bağırsaktaki kötü hücreleri kendine çeker ve dışarı atar. Bu yüzden ZEHİR ATAN KRAL (ANTİ-TOKSİN KRALI) da denir.
 6. Elinizde, cildinizde kesik veya yara olduğunda üzerine kitosan dökün kanı durdurduğunu, ağrıyı kesip yarayı iyileştirdiğini görebilirsiniz. 
 7. Soğurma özelliği vardır.

Kitosan asitle buluşunca jel haline gelir. Güçlü soğurma özelliğine ulaşır. Kitosan mide, bağırsak yüzeyine yapışarak kapatır. Bu jel zehirleri, toksinleri, radyoaktif maddeleri, ağır metalleri de kendine çeker. 

 1. Hiçbir yan etkisi yoktur.  Toksik olmayan doğal bir hayvan lifidir. Beyaz şekerden bile daha güvenlidir. Günlük 16 gr a kadar şeker normaldir. Kitosan günlük 18 gr alınır. 
 2. Her organa hizmet veren bir maddedir. 
 3. Sürekli kullanan kilo verir.  
 4. Kitosantoksik olmayan, sınırlı olmayan, organizmayı dengeye getiren, DETOKS KRALI olarak bilinir. Gece yatarken alınırsa sabah tuvalete çıkarır. Görmeye de olumlu katkısı vardır.

Neden Kitosan?

 • Dengeli beslenme – meyve sebze sevmeyene hayvansal lif- özellikle kabızlıkta. 
 • Hücreyi onarmak, uyarmak,hücreleri aktive etmek . gece alınma sebebi; uykuda hücreler kendini onarır. 
 • Kitosan hücrelerin;

1-şeklini tutar,

2-madde değişimini sağlar

3-yaralı hücreleri sağlığa kavuşturur, hücreyi tedavi eder.

4-Anti-kanser, anti-tümör etkisinden dolayı hücrelerin  tümöre dönüşümünü engeller.

5-Bağışıklığı düzenleyici etkisi vardır. Kordiseps mantarı böbrekleri kuvvetlendirerek, kitosan da vücudu temizleyerek bağışıklığa katkıda bulunur. 

Kitosanın kanseri inhibe etme etkisi:

 • Kanser ve tümör ilk evrelerde zor fark edilir. Genelde orta veya son dönemlerinde fark edilirler. Hasta olanlarda iştah kaybı, kansızlık sorunu, vücut ağırlığının düşmesi, direncin düşmesi gibi  belirtiler ortaya çıkabilir.
 • Kitosan radyoterapi-kemoterapi ile kullanıldığında toksik etkileri önemli ölçüde azaltır. Tedavi sürecinde Kanser ağrılarını azaltır.   
 • Kanser hücrelerinin göç etmesini engeller, metastazı inhibe eder. Ameliyat geçiren kanser hastası mutlaka kullanmalı. İçerde kalan parça ve toksinleri temizler.
 • Yüksek tansiyonu düşürebilir: Yüksek tansiyonun en önemli sebebi olan tuzdaki zararlı maddeleri pozitif iyonlarla çekerek alır atar. Kan damarı içine yapışan tuzdan kaynaklı elektriği kitosan damar dışına atar.
 • Japon kanunlarına göre reklamı yapılabilen tek üründür. Hatta devlet her bireyin kullanmasını zorunlu tutmuştur. Bu yüzden Japonya da kanser oranı çok düşüktür.
 • Kolesterolü düşürebilir: Yağ negatif elektrondur. Kitosan kendine çekerek kolesterolü düşürebilir. Her akşam yemekten 4-5 saat sonra 5 kitosan alabilirsiniz.
 • Kan şekerini dengeler : Şeker hastaları %95 asitli vücuda sahiptir. Bu da alkalidir. 
 • Kitosan kan ilacı etkisi yapar. Asitli ortamda pankreasın ürettiği insülin etkisi düşer. Kitosan asit sıvılarını nötralize eder.
 • Travma ve cerrahi bölümünde yaygın olarak kullanılır. 

-yaralarda pıhtılaşmaya katkısı vardır

-yanık bölgede enfeksiyon riskini azaltır

-ortopedik cerrahide kullanılır

-yapay deride kullanılır

-iyileşmeyi hızlandırır

-periferik sinir yaralanmasını iyileştirir

-ameliyat ipi yapımında kullanılır.

-Japonya da yemek yapımında tat verici olarak kullanılıyor. Salatalarda lezzet arttırıcı etkisi var (tuz yerine) Köfteye, yemeğe eklenirse uzun süre bozulmasını engeller.

Hatta Japonya bütün kimyasal koruyucuların kaldırılmasını, yerine kitosan getirilmesini talep etmiştir.

 • Karaciğer fonksiyonlarını güçlendirir. Bu anlamda Kordiseps mantarı ile birlikte daha kuvvetli etkiye sahiptir.
 • Sindirim sisteminde etkilidir. Özellikle midede. Midedeki Helikobakteriyi çekip atarak ülser ve kanser oluşumunu engeller. 
 • Vücuttaki toksik maddeleri attığı için x-ray, MR izotop nükleer tıp bölümünde tedavi görenler ve kanser hastaları kullanmalı.
 • Çağın hastalıkları diye bilinen organlardan kaynaklı olmayan inorganik hastalıklarda etkilidir.
 • Koruyucu hekimlikte kullanılır
 • Endokrin sorunlarını ve hormonları düzenler.
 • Kozmetik ürünlerde de kullanılır.

 -yüz bakım ürünleri

-şampuan-duş jeli

-krem

-cilt bakım ürünleri

-Saç bakım ürünleri

 • Kitosan maskesi (toniği) :  3 çay kaşığı su –iyi su, mineralli su kullanılmalı. 1 çay kaşığı beyaz sirke ve 1 kitosan karıştırılırMasajla aşağıdan yukarı doğru hareketlerle yüze uygulanır. Birkaç dakika sonra gerginlik başlar. Sıkılaştırma etkisi vardır. Sonra bol su ile yıkanır.
 • Kitosan sirke(asit) ile karşılaşınca jel olur.
 • 100ml suya 1 kitosan atılır. İçine 1 yemek kaşığı beyaz sirke eklenir. Kaşıntılı cilde kullanılır. 

Kitosan ın olumlu etkileri (kitosan kullanımında vücutta izlenebilecek tepkiler)

 • Torpid reaksiyon- soğuk algınlığı hissi, yorgunluk ve uyku isteği
 • Alerjik reaksiyonlar(duyarlılık)-kabızlık, ishal, ağrı, şişkinlik, terleme
 • Atılım reaksiyonu- kist, kızarıklık, döküntü, çapak, idrar rengi değişimi 
 • İyileşme reaksiyonu- ateş, ağrı, kusma, karın ağrısı
 • Vücudun hangi bölümünde bu etkiler görülüyorsa, orada çözülme var demektir. Bu durumda bol su içilmeli. Eğer etki hala azalmadıysa kitosanın dozu azaltılmalı. Hala devam ediyorsa tamamen bırakıp vücut toparlanana kadar ara verilmeli. Sonra yeniden düşük doz ile azar azar başlanmalı
 • Bol miktarda su ile alınmalı. Çünkü kitosan ayrıca hücrelerdeki suyu da çeker.
 • Kitosan önerdiğiniz herkese bol miktarda su ile alınması uyarısını mutlaka yapmalısınız.

Kitosan ın Kullanımı

 • Sağlığı korumak için; her akşam 9 dan sonra   3 kapsül, hiç değilse düzenli 1 kapsül alınmalı.
 • Sağlığı düzeltmek için; kahvaltıdan önce ve akşam yemeğinden sonra (yatmadan önce) 5 er kapsül alınmalı
 • Tedavi için; kahvaltıdan önce ve akşam yemekten sonra (yatmadan önce) 10 ar kapsül alınmalı
 • Kanser ve tümör hastalarında sonuç almak için çok miktarda alınması tavsiye edilir.
 • WHO verilerine göre Tiens Kitosan en iyisidir. 
 • Dünyanın en iyisi sertifikası verilmiştir WHO tarafından

KİTOSAN Gıda Müh.Dr. Nihal Şimşekli

KİTOSAN Biyolog Gülseren Balkaş

KİTOSAN Dr. Hümeyra Güntiken

KİTOSAN Wang Yumei

Aylık Haftalık Günlük
Pzt
Sal
Çar
Per
Cum
Cmt
Paz
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Events for 1st Ocak
Etkinlik Yok
Events for 2nd Ocak
Etkinlik Yok
Events for 3rd Ocak
Etkinlik Yok
Events for 4th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 5th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 6th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 7th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 8th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 9th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 10th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 11th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 12th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 13th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 14th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 15th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 16th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 17th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 18th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 19th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 20th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 21st Ocak
Etkinlik Yok
Events for 22nd Ocak
Etkinlik Yok
Events for 23rd Ocak
Etkinlik Yok
Events for 24th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 25th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 26th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 27th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 28th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 29th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 30th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 31st Ocak
Etkinlik Yok
Etkinlik bulunamadı!