SPİRULİNA ( Süper Yiyecek )

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) spirulinayı sağlık açısından en yararlı yiyecek seçmiştir. 

Spirulina basit bir su yosunu görüntüsünde olmasına rağmen doğanın en zengin biyolojik değerde bitkisel proteine sahip besindir. %65 protein içerir ki bu rakam en yakın rakibi olan soya fasulyesinin yaklaşık 2 katıdır. 

Dünyanın en zengin organik demir oranına sahip olan spirulina ıspanaktan 58, dana ciğerinden 28 kat daha fazla demir içerir. B-12 vitamini yönünden doğada en zengin bitkidir. Dana ciğerine göre 2-6 kat fazla B-12 vitamin içerir.

Antioksidan yönünden de zengin bir bitki olan spurilina, çinko, magnezyum ve bakır gibi mineraller ile aminoasitlerden methionine ve süper antioksidan olan beta karoten, E vitamini, vitamin B-1, B-5 ve B-6 ayrıca selenyum içerir. 

E vitamini yönünden zengin yapıya sahip olan spirulina buğdaydan 3 kat daha fazla E vitamini sahibidir. Ayrıca Gamma Linoleik Asit (GLA) bakımından zengin olarak bilinen çuha çiçeğinden 3 kat daha fazla GLA içerir. GLA yağ birikintilerinin çözülmesini sağladığı için kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde rol oynar ve kötü kolestrolü düşürür.

Sütten daha fazla kalsiyum içerir. Bilindiği gibi kalsiyum kemikler ve nöral iletim için gereklidir.

SPİRULİNA Gıda Müh. Dr.Nihal Şimşekli

SPİRULİNA Wang Yumei

SPİRUİNA Abdulbaki Çakmak

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Spirulina’nın Faydaları

Ayrıca ABD Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) spirulina’daki sulfolipitlerin HIV (AIDS) e karşı dikkat çekici ölçüde aktif olduklarını, düzenli dozlarda alınmasının anti-viral faaliyetleri hızlandırdığını, bağışıklık sistemini teşvik ettiğini, böbrek toksisitesini ve radyasyon kaynaklı hastalıkların şiddetini azalttığını belirlemiştir.

Rahatlıkla sindirilebilen Spirulina, gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarında destek tedavi olarak öneriliyor. Mide ameliyatları sonrası hastalara ilk besin olarak Spirulina verilmesi halinde ameliyat komplikasyonlarının en aza indirgendiği de belirlenmiş. Spirulina ilaç olmadığı için kullanımda bir üst sınır yok, çünkü o bir besin maddesi, istediğin kadar tüketebiliyorsun.

Yosun, bazı zehirlenmelerde de etkili. Özellikle radyasyon düzeyini düşürücü etkisi, bilim adamlarına cazip geliyor. Çernobil kazası sonucu yüksek radyasyon almış çocuklar üzerinde yapılan deneylerde başarılı sonuçlar elde edilmiş. Bu yosunla beslenen çocuklarda radyasyonun diğerlerinden daha çok düştüğü saptanmış.

Yosun, krem, maske, sabun, şampuan ve cilt renklendirici ürünlerde kullanılabiliyor. Araştırmalar, yosunun cilt metabolizmasını desteklediğini ve keratin oluşumunu önlediğini gösteriyor. Cilt yanıklarında da tedavi edici etkiye sahip.

1986 yılında spirulina Çernobil faciasının ardından radyasyon tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır . 

Spirulina düzenli kullanıldığında ağız ve vücut kokularını da yok ediyor.

Bunun yanı sıra kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik ediyor. Bu nedenle kansızlık sorunu olanlar için de muhteşem bir kaynak spirulina. Ayrıca yine içinde bulunan alfalinolenik asit sayesinde kolestrolün seviyesini düzenlemek, kan basıncını ayarlamak, hücre yenilenmesini sağlamak ve dinamizm kazandırmak gibi görevleri de başarıyla yerine getiriyor.

Etkinlik bulunamadı!
Aylık Haftalık Günlük
Pzt
Sal
Çar
Per
Cum
Cmt
Paz
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Events for 1st Ocak
Etkinlik Yok
Events for 2nd Ocak
Etkinlik Yok
Events for 3rd Ocak
Etkinlik Yok
Events for 4th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 5th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 6th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 7th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 8th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 9th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 10th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 11th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 12th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 13th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 14th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 15th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 16th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 17th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 18th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 19th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 20th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 21st Ocak
Etkinlik Yok
Events for 22nd Ocak
Etkinlik Yok
Events for 23rd Ocak
Etkinlik Yok
Events for 24th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 25th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 26th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 27th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 28th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 29th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 30th Ocak
Etkinlik Yok
Events for 31st Ocak
Etkinlik Yok

Kimler Kullanmalı

  • Bağışıklığı zayıf olanlarda
  • Soğuk algınlığı geçirenler
  • Radyasyona maruz kalanlar
  • Kahvaltı yapmayanlar
  • Adet dönemindeki kadınlar (gerginliği de alır)
  • Sindirim bozukluğu olanlar
  • Hepatit fonksiyon bozukluğunda karaciğer için
  • Diyabetik hastalıklarda
  • Tümörü olanlar, kemoterapi alanlarda
  • Yemek seçen çocuklara önerilir.

NOT: Tiens ürünleri doğallığıyla bir numaradır. Farklı markaların da spirulinası vardır. Ancak teinsin ürettiği spirulina Çin’de doğal suyu tuzlu bir gölde (yunan eyaletinde yer alan Chengai gölünden) elde edilmektedir. Başka firmaların spirulinaları yapay göllerden elde edilmektedir. Bunu şöyle de anlatabiliriz; gölde beslenen çupra ile denizde doğal ortamında yetişen çupra aynı lezzet, besi değeri ve fiyatta mıdır? Doğal spirulina çok yeşil olmalıdır.  

Anekdot-1:Aila Hekimi Dr. Elif ÇAKMAK’ın  2018 Ağustos ayında Ankara Haymana Akademideki konuşmasından;
Spirulina hakkında cognet de 1715 çalışma var. Dünya sağlık örgütü tarafından en mükemmel besin seçildi. Protein içeriği çok yoğun. Günde 4 kapsül aldığında başka hiçbir şey yemenize gerek kalmaz. Öyle mükemmel bir üründür. Bütün vitamin ve mineraller içerisinde var. Mavi yeşil alglerdir spirulina. Aslında bir probiyotiktir. Son dönemde hayatımıza giren probiyotikler tıp dünyasında çok konuşulur oldu. Probiyotikler  ülseratif kolitden, romataid artiride, ms hastalığına kadar hemen her yerde tavsiye edilmeye başlandı. İnce bağırsaklarımızda iyi ve kötü bakteriler var ve bunlar sürekli savaş halindeler. Faydalı bakteriler çoğaldığında bağışıklık sistemimiz güçleniyor, zararlı bakteriler arttığında bağışıklık sistemimiz düşüyor. Tıp dünyası probiyotikleri yapalım mı diye düşünülüyor. Probiyotik kullanıldığında vücutta alkali bir ortam oluşuyor. Alkali bir ortamın oluşması bizim için çok çok kıymetli. Çünkü alkali bir ortamda kanser hücresi yaşayamıyor. Ayrıca kandida da alkali bir ortamda yaşayamıyor. Kandidayı azatlığımız için faydalı bakteriler çoğalıyor ve bağırsakta temizlik sağlanmış oluyor. Spirulina  da ayrıca glutatyon var. Ağır metalleri attıran bi şey. Mesela radyasyon zehirlenmesi yaşıyorsanız ki hepimiz ultraviyole ışınlarına maruz kaldığımız için radyosyanla iç içeyiz. Telefonlar, tabletler, kameralar, baz istasyonları, ütüler vs. ultraviyole zehirlenmesine karşı Spirulina öneriliyor. Spirulina probiyotik olduğu için bağırsağımızdaki iyi bakterileri arttırmak için çok önemli.. tıp dünyasında şöyle bir tartışma var. 3 yaşına kadar ince ve kalın bağırsaktaki bakteriler o kadar önemli ki bunları yok ettiğimizde yerine koymamızı sağlayacak hiçbir şey yok. Örneğin 3 yaşından önce verilen antibiyotiklerle çocuğun bağırsaklarındaki bakterileri öldürüyorsunuz. Bağırsakları ve bağışıklık sistemi ömür boyu zarar görüyor. Bu bağlamda Spirulina önemi çok büyük.

Anekdot-2: Dr. Ümit AKTAŞ da Spirulina diyor;
Ilık su kaynaklarında oluşan bir çeşit mavi-yeşil su yosunu olan Spirulina şelasyon tedavisinde kullandığım ekstrelerin başında gelir. Bu tek hücreli organizmanın civa, arsenik, kurşun gibi vücuttaki zararlı metalleri atmak, hatta sistemi radyoaktif maddelerden arındırmak konusunda haklı bir şöhreti vardır. Hem de kimyasal ajanlarda olduğu gibi vücut fonksiyonları için gerekli olan faydalı metalleri atmadan. Size Spirulina ile ilgili çarpıcı bir çalışmadan bahsetmek istiyorum ki bilim dünyasında da sık sık referans olarak gösterilir. Bangladeş’te içme suyu bol miktarda arsenik içerir. 1990’ların ortalarına kadar ağır arsenik zehirlenme vakaları ölümle sonuçlanıyordu. Ta ki 1995 yılında yapılan bir araştırmayla Spirulina verilen vakaların %83’nün iyileştiği görülünceye kadar.. bu tek hücreli organizmanın uzmanlık alanı sadece ağır metaller değil. Spirulina aynı zamanda değerli bir protein kaynağıdır. İçeriğinde birçok önemli aminoasit, vitamin ve mineral barındırır. Kalp ve damar sağlığını korur, yüksek tansiyona iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir.. Ve liste uzayıp gidiyor. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu şifalı güçten herkesin faydalanmasını tavsiye ediyorum.

!!! Yüze maske olarak da kullanılır. Arındırıp temizler.
                                SPİRULİNA EĞİTİM NOTLARI
Besin değeri en yüksek gıda takviyesidir. 
1gr Spirulina da 1000gr çeşitli sebze ve meyvelerin toplam besin değerine eşit besin vardır. 3,5 milyar yıllık geçmişi olan Spirulina da 
Protein -% 70 oranında
Beta karoten
Organik demir
B12 vitamini ve y-linolenik asit oranı da çok yüksektir ve hafif alkali bir üründür. 
Protein için et yediğimizde asit alırız, oysa Spirulina ile et asidini nötralize edebiliriz.
Bugün Nasa astronotlarının ana yemeği, olan Spirulina gelecekte hepimizin ana yemeği olacaktır. Bilim adamları gelecekte nüfus artışına ters orantıda gıda eksikliği yaşanabileceğini öngörmektedir. 
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün(FAO)   
insan  vücudu için tasarladığı besin miktarı ideal olarak Spirulina da vardır. 
Spirulina kuru tozundan üretilmiştir.
8gr. Spirulina ile 40 gün yaşanabilir.
FAO ya göre Bugüne kadar keşfedilen en kapsamlı en dengeli doğal besindir.
WHO tarafından da 21.yüzyılın ideal besin kaynağı ve en iyi protein kaynağı olarak ilan edilmiştir.
Spirulina nın Etkileri
Bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı direnç arttırır.
Mide hastalıklarına karşı koruyucudur. Gastrit, mide asidi, mide ülseri gibi hastalıkları önler.
Anti-oksidan, anti-aging bir ürün, yorgunluğa karşı etkili. Serbest radikalleri ortadan kaldırır.serbest radikaller yaşlanma ve hastalıkların temel nedenlerindendir. 
Özellikle gece geç saatler kadar çalışanlar için açlık giderici, kilo aldırmadığı için önerilir. 
Anti-radyasyon etkisi de vardır.  Özellikle telefondaki radyasyon gözü yorar, baş ağrısı yapar.  Ukrayna da gerçekleşen bir patlamadan sonra yayılan radyasyon sızıntısına karşı Japonya Ukrayna’ya  Spirulina göndermiştir.
Gençler elektronik alet kullanımında diğer yaş gruplarından daha öndedir; dolayısıyla daha çok radyasyona maruz kalırlar. Gençlerin radyasyondan kurtulma arayışında Spirulina ya yöneliş başlamıştır. Çin de bundan dolayı Spirulina satışlarında büyük artış gözlenmektedir. 
Gözü de korur.  Gençlere çok gereklidir bu anlamda. Sabahları 8 taneye kadar alınabilir.
Kilo vermek isteyen yemekten önce
Kilo almak isteyen yemekten sonra almalı
Kansızlık sorunu yaşayanlara önerilir. Demir ve klorofil yönünden zengindir. 
Kan şekerini düzenler – kitosandan farklı olarak Magnezyum ve krom içeriğiyle bunu yapar.
Kalp-damar hastalıklarında da etkilidir. 
Güzellik maskesi yapılabilir. Cilde besin verir. 1çay kaşığı bal 2 adet Spirulina ile karıştırılır. İyice karıştırılıp birkaç damla temiz su ileçözdürülür. Yukarı doğru hareketlerle yüze uygulanır. 20 dakika bekletilip bol su ile durulanır.
Hücrenin metabolik süreci 60 gündür. Gençlerde bu süre 28 
gündür. Yaşlılar ve orta yaşlılar yüzünün sürekli kirli olduğunu zanneder, çünkü ölü hücreler tam atılamaz. Orta  yaş ve yaşlılarda masajla krem yetmez. Cilt bunu ememez. Çünkü metabolik süresi 60 gündür. Bu süreç emilim gücünü azaltır. Tiens in cilt ürünlerinin emilimini tamamen arttıran bir cihaz var. O cihaz kremden sonra kullanıldığında cildin maximum beslenmesi sağlanmış olur. Bu cihazla kremin etkisi 5 milyon kat fazlalaşır. 
Denir ki “Dünya da çirkin kadın yoktur, kendine bakmayan tembel kadın vardır.

Spirulina nasıl seçilir?
Şekline bakılır: toz şeklinde olan tercih edilmeli. Tablet olanda yapıştırıcılar kullanılır. 
Tadına bakılmalıdır. Deniz kokusu ne kadar güçlü ise o kadar saftır. 
Rengine bakılmalıdır. Rengi ne kadar koyu olursa o kadar içeriği kuvvetlidir. Koyu renk derinlerde yetiştiğinin de göstergesidir.
Tiens in Spirulina sı Çin de ki en pahalı Spirulina dır. Çok temiz bir ortamda yetiştiği için en yüksek besin değerine sahiptir. Temiz olmayan bir gölde yetişirse içinde ağır metaller olur. Spirulina da Fiyat kalitenin göstergesidir.
Tiens Spirulina % 80 içeriğe sahiptir. En iyi emilim %85 tir. Tiens in Spirulina sı olması gerekene en yakındır. Sindirilebilmesi için en iyi oran % 85 olduğundan % 90 olması iyi değildir.
Uluslar arası olarak tanınan en iyi Spirulina Tiens in Spirulina sıdır.
Günde 3 kez 6 şar kapsül önerilir.

Anektod 1:  
Spirulina da Havuçtan 100 kat daha fazla beta karoten,
Yumurtadan 6 kat, sığır ve tavuk etinden 3 kat daha fazla protein,
Ispanaktan 60 kat daha fazla demir,
Sütten 7 kat daha fazla kalsiyum,
Muzdan 10 kat daha fazla potasyum,
Dana ciğerinden 6 kat daha fazla B12 vitamini,
Buğday filizinden 3 kat fazla E vitamini,
Yonca ve buğday çiminden 20 – 30 kat fazla klorofil,
GLA, DHA, Omega-3-6-9 yağ asitleri, Super Oksit Dismutaz, Fikosiyanin, Zeaxanthin gibi pigmentler ve 2000’den fazla enzim içeren ve doğadan gelen tek besin kaynağıdır.
Vücuda gerekli mineraller Kalsiyum Potasyum Demir Fosfor Çinko Magnezyum ve Selenyum yönünden zengindir.
Beta karoten A vitamini yağ asidi kilolu insanlar için besin maddeleri yönünden zengindir.  
Yüksek fosfor içeriği sayesinde diş sağlığını korur.
Folat B12 vitamini beynin ve sinir sisteminin yaşlanmaya başlarken bilişsel işlevin korunmasına yardımcı olur
Alerji burun akıntısı,sinüzit sinüsleri temizler, hapşırık ve kaşıntı gibi belirtileri azaltır.
Kolestrolü düşürür.
Diyabet hastaları için çok faydalıdır.
yemekten bir saat önce alınırsa zayıflatır bir saat sonra alınırsa kilo aldırır.
Kanseri önler
Depresyonu önler
Enerji ve kan hücrelerinin üretimini destekleyen folik asit kaynağıdır.
Beyaz kan hücrelerini çoğaltır.
Göz sağlığını korur Geriatrik katarakt, diyabetik retinal hasar, göz hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
Mide ülseri,reflü mide rahatsızlıklarını ortadan kaldırır 
Hepatit, sirozu Aids hastalıkları önler tedavi eder
Cinsel gücü artırır
Gebelikte faydalı anemisi olanlar yüksek demir içeriğine sahip kabızlığı önler
Kızamıkçık Kabakulak Herpes Simpleks gibi bakteri virüsleri yok edebilecek güce sahip bağışıklığı güçlendirir
Cilt  sağlığını korur cildi gençleştirir.
Gözdeki koyu halkaları  göz kuruluğunu giderir.
Sivilce ve akneleri yok eder
Tırnak kırılmaları sorunlarını iyileştirir
Saç dökülmesini önler saçları uzatır kelliği önler . 4 hafta kullanırsanız saçınızı tamamen kepeksiz parlak güçlü yapar
Güçlü magnezyum içeriğine sahip olduğundan kemik erimesini önler
Felç ihtimalini önler damar sertliğini iyileştirir
Romatizmaya iyi gelir
Daha 100 çeşit hastalığa faydası vardır.

Anektod 2 : Kimya Mühendisi Bayimiz Adem ÇETİN beyin Paylaşımı;
Tiens ürünleri ile ilgili bir çok sonuca araştırarak ve irdeleyerek ulaştım. En iyi gıda takviyelerinin ve özellikle de Spirulinanın Tiens te olduğuna dair şu an makale bile yazabilirim. Bu alt yapıya sahip olmamın nedeni birincisi kimya mühendisi olmam, yani Üniversite de iyonize etki dersim olduğu için, ikincisi halihazirda ilaç firmasında üretim mühendisi olarak çalışıyor olmam özel bir çaba yok aslında
Esansiyel aminoasitler olarak adlandırılan bileşikler vücutta sentezlenemediklerinden besinler yolu ile vücuda alınmalıdırlar.
Vücutta sentezlenemeyen ve besin yolu ile alınması zorunlu aminoasitler:
              ♣ İzolösin,
              ♣ Lösin,
              ♣ Valin,
              ♣ Lizin,
              ♣ Metiyonin,
              ♣ Fenilalanin,
              ♣ Treonin,
              ♣ Triptofan,
                Çocuklarda, Histidin de sentez edilmediğinden bu listeye dahil olur.
Toplamda yukardaki 9 tane aminoasit hayatın devamlılığını sağlamak için dışarıdan alınması zorunludur. En çok kırmızı ette bulunurlar.   Spirulinaya ‘asrın besini’ denmesinin esas sebebi bu aminoasitleri barındırmasından kaynaklıdır. Ve vücuttaki radikal gruplarla savaşan, toksinleri dışarı atan antioksidanları da yüksek oranda barındırması, spirulinaya mucizevi bir özellik yüklüyor.
Alıcılara hiç abartmadan söyleyebilirsiniz: düzenli kullanıldığı taktirde vücuttaki her türlü olumsuzluğu giderir. (MS hastalığı ve kanser dahil) kullandıkça onlar da kendileri şahit olurlar zaten.
Çünkü tüm ölümcül hastalıkların ana sebebi yukardaki temel aminoasitlerin yeterince alınanaması, stres,vücudun zayıf düşmesi ve vücuttaki antioksidan eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
Spirulina’nın kimyasal bileşimine baktığınızda, düzenli olarak tüketildiğinde insana enerji vermesi hiç de şaşırtıcı değil. Dünyaca ünlü Beyin Cerrahı Prof. Dr Madjid Sami’ye göre göre, spirulina enerjiyi arttırıyor çünkü hücrelerimizdeki şekeri açığa çıkarıyor bu durum vücudumuza alarm vererek metabolik enerjiyi artırıyor.  Ve vücut zayıf düşmeyince bakteri ve virüsler vücudu yenemiyor sonuçta hastalıkta baş gösteremiyor.
Türk toplumu yeryüzünde B12 vitamini eksikliği yüksek bir toplum. Spirulina da dana etinden 2 kat daha fazla B12 var. Örneğin: Doktor bir hastaya ilk tahlilde B12 in eksik diye sonuç versin hiç ilaç kullanmadan 1 ay spirulina kullansın 1 ay sonra 2. Tahlilde vücuttaki B12 normal değerlerin 2 kat üzerine çıkacaktır.
            GELELİM NEDEN TİENS SPİRULİNA?
            Çünkü; spirulinanın mucizevi etkisinine ek olarak iyonize teknoloji ile üretim yapılan tek marka olduğu için Nedir iyonize teknolojinin faydaları:
            * Alkali iyonize molekül, mükemmel bir bağışıklık sistemi koruyucusudur.
            * Antioksidan yapısıyla vücuttaki asit/alkali dengesini korur.
            * Mikro yapısı ile hücrelerde mükemmel nemlenme (hidratasyon) sağlar.
            * Vücudun hücre seviyesinde yenilenerek genç, sağlıklı ve diri kalmasına yardımcı olur.
            * İçerdiği yüksek değerde negatif iyonlar ile hastalıklara ve erken yaşlanmaya sebep olan “serbest  radikal”leri temizler.
            * Vücudumuzda uzun yıllar biriken asidik toksinleri nötralize ederek arınmaya yardımcı olur.
            * Tiens Spirulinanın piyasadaki diğer muadillerinde üretim; son derece basit ve ilkel olup, Tiensin üretim teknolojisi ile yarış dahi edemeyecek vaziyettedir.